„Nagyapától nagyapáig”, avagy történetek a Szajoli Emlékek Oldalán
Minden településnek megvannak a maguk értékei. Nekünk szajoliaknak is. Ezeket az értékeket szeretnénk bemutatni a legegyszerűbb és legérthetőbb módon. A település lakóinak segítségével megkeressük azokat az idős embereket, akik mesélnek régi szajoli történeteket: hogyan éltek itt az emberek, milyenek voltak a hétköznapok és az ünnepek. Az idős emberek még emlékezhetnek arra, hogy gyermekkorukban milyen történeteket hallottak a nagyszüleiktől, így a „nagyapától nagyapáig” tartó időszak akár 150 évet is jelenthet. Ezek a történetek szépen összefonódnak és lassanként megjelenik Szajol múltja. S hogy miért fontos ez? Széchényi szavait idézve: „Tiszteld a múltat, hogy érthesd a jelent, és munkálkodhass a jövőn.”
Köszönjük azoknak a szajoli lakosoknak a segítségét, akik a kamera előtt már megosztották a saját történetüket velünk. Nézzük és hallgassuk együtt Őket a „Szajoli Emlékek Oldalán”!
Köszönjük azoknak a segítségét akik technikailag segítik a filmfelvételek megvalósítását.
2016. április 4.
Kerékjártó Tibor
Szajoli Települési Értéktár Bizottság elnök
Szélmalmok nyomában…
„Őrizzük emlékeinket, gyűjtsük össze töredékeinket, nehogy végleg elvesszenek, s ezáltal is üresebb legyen a múlt, szegényebb a jelen, s kétesebb a jövő!”
(Ipolyi Arnold 1861. decemberében elhangzott akadémiai székfoglalójából)
A magyarság életében mindig nagy jelentősége volt a gabona feldolgozásának, majd a kenyérsütésnek. Ezeknek a folyamatoknak az egyik legfontosabb állomása a gabonák étkezési célra történő megmunkálása volt. Már a honfoglalás korában is kőmozsarat, őrlőkő-párokat használtak . Ezek a kezdetleges, de nagyon fontos kődarálók emberi, kézi energia felhasználásával, lényegében a későbbi gabonamalmok üzemelésének az alapelvén működtek. Tovább…
A szajoli Vöröscsillag Filmszínház
„MOZI” épületéről , működéséről pár gondolatban.
Szalai Józsefné írása
Szilák Lászlóné Marika nénivel beszélgettem a kezdetekről,felidézett pár gondolatot hiszen a felújítás után lett a mozi üzemvezetője. Az épületet Török Zoli bácsi építtette ( Cecei Ottóné Margitka néni édesapja volt) és keskeny ( 16 mm film ) moziként üzemelt. Az épületben egy lakás egy Cukrászda és egy Szövetkezeti iroda is helyet kapott. Tovább…
A Mozi
Nem kutakodom, mert úgysem találnék megfelelőbb címet ennek a kis visszaemlékezésnek.
Azt gondolom, a község lakosságának, vagy egy részének őseik elmesélték, hogyan élték át az élményt, örömünnepet, mikor tudomásukra jutott a Muzi megnyitásának napja.
De ki is volt az építtető? Az eredeti tulajdonos Török Zoli bácsi és kedves, bájos, nagylelkű felesége, Margit néni. Ki is volt a főgépész? Tovább…
Nagy idők néma tanúi
Kik ők, mik ők?
Ezek a ‘ tanuk’ a 2011.augusztus 31-én funkciójukat vesztett, a szajoli általános iskolai oktatás sok évtizedes szolgálata közben korszerűtlenné váló, a község területén széttagoltan elhelyezkedő épületek, ingatlanok.
Melyek azok?
– Főút 6 sz.
– Bem út 16 sz.
– Főút 1 sz.
– KölcseyF. út 30 sz.
Átadták szerepüket a 2011.IX.l -től működő 16 tantermes a XXI. századi igényeket kielégítő, tornatermes komplexumnak, mely a Kölcsey u.49.sz.alatt 1959 óta működő egység teljes felújításával, kibővítésével jött létre Tovább…